Poradca pre výber vnútorných dverí

Prvé rozhodnutie

Materiál

Pri výbere dverí je vhodné najprv sa rozhodnúť, či sú pre vás vhodné dvere s povrchom z prírodných materiálov, t.j. dreva (to sú typy z masívu alebo dýhované dvere) alebo dvere s umelými povrchmi (farbené, mazonit, fólia, lamino). Obidve skupiny označujeme ako drevené dvere.

Na dverách z prírodných materiálov je charakteristické to, že vidno na nich rôzne menšie "vady" a nedokonalosti spôsobené prírodným materiálom a spôsobom zhotovenia, každé dvere sú mierne iné (originálne), časom menia odtieň, na niektorých drevinách je charakteristický profil povrchovej vrstvy (zárezy). Ak máte príjemný pocit pri vedomí že vaše dvere sú z prírodných materiálov, viete ich odlíšiť od dverí s umelými povrchmi a ste ochotný za ne viac zaplatiť, sú to dvere vhodné pre vás. Ak neviete rozoznať prírodný povrch, resp. je typ povrchu pre vás nepodstatný, voľte umelý povrch.

Dýhované zárubne

Časté otázky - interiérové dvere

- Môžem použiť v kúpeľni obyčajné interiérové dvere?

Do kúpeľne netreba špeciálne dvere, pokiaľ tam nie je dlhodobo vysoká vlhkosť, alebo nedochádza k ostreku dverí. Nesmie dochádzať ani k takému orosovaniu, kedy by kvapky stekali po krídle. Bežné zvýšenie vlhkosti s následným vyvetraním kúpeľne nie je na závadu.

- Koľko prechádza drevená obložková zárubňa (zahnutie zárubne) za okraj stavebného otvoru?

Za normálnych podmienok je to približne 3 cm.

- Môžem použiť bežné interiérové dvere ako vchodové dvere do bytu?

Nie. Vchodové dvere do bytu musia spĺňať požiadavky na požiarnu odolnosť, zvukový útlm, niekedy aj na rozdielne klimatické podmienky. Taktiež poisťovne majú isté požiadavky, ktoré bežné interiérové dvere nespĺňajú.

- Môžem použiť interiérové dvere na špajzu, keď je tam väčší rozdiel teplôt?

Rozdiel teplôt je prijateľný do 8 (max. 10) stupňov. Skúsenosť mi ukázala, že problém nastane často pri kombinácii vetra a nízkych teplôt, keď môže v krátkej dobe dôjsť k veľkému zníženiu teploty v problematickej miestnosti (nestihnete zareagovať, alebo zabudnete na otvorenú vetračku). Takéto problémové miesta bývajú napr. špajza, chodba v bytovke kde sú netesné vchodové dvere a pod. Ja som obdobný problém v špajzy vyriešil primontovaním posuvných dvierok na vetrák. Nechávam ich v zime otvorené len na 2-3 mm a pri extrémne nízkych teplotách alebo vetre ich uzatvorím úplne. Vyrobil som ich z dreva, aby nedochádzalo k orosovaniu – funguje to spoľahlivo. Ak na dvere pôsobí veľký rozdiel teplôt medzi oddeľovanými priestormi, dôjde k ich prehnutiu. Toto prehnutie býva 3-5 mm, ale videl som v naozaj extrémnych podmienkach už aj 1,5 cm. Ak nie jo možné zaručiť rovnaké klimatické podmienky, použite exteriérové dvere (napr. dvere na povalu a pod.).

- Dajú sa vyrobiť dvere v atypickom vyhotovení?

Dajú, za príplatok, ale nie všetky typy a úpravy. Vaše požiadavky predložte nášmu pracovníkovi. Jasne formulujte, čo požadujete. Skúste formulovať ČO potrebujete dosiahnuť, neformulujte AKO, pokiaľ nemáte presné informácie alebo vedomosti.

- Dajú sa vyrobiť dvere znížené / vyššie / užšie / 65-ky?

Dajú, za príplatok. V niektorých prípadoch môže byť príplatok malý alebo žiadny, napríklad keď potrebujete vyššie dvere - môžete zvoliť dvere vyrobené podľa poľskej normy, ktoré sú o niekoľko cm vyššie.

- Dajú sa vyrobiť nepriezvučné (protihlukové) dvere?

Dvere so zníženou priezvučnosťou sa vyrábajú s rôznou úrovňou útlmu (udáva sa v dB). Takéto dvere sa osádzajú inak ako obyčajné dvere, používa sa špeciálna PUR pena a vyžaduje sa prah alebo padacia lišta a tesnenie po celom obvode. Takéto dvere sú k dispozícii len vo vyhotovení plné hladké.

- Ako mám dvere čistiť?

Povrch dýhovaných dverí a zárubní a taktiež z masívu ošetrujte neagresívnymi prostriedkami určenými k údržbe a lešteniu dreveného lakovaného nábytku (nepoužívajte napr. Diavu!). Vhodné sú napr. prípravky s včelím voskom. Nepoužívajte vodu! Pri leštení používajte flanelovú handričku. Nový prípravok odporúčame najprv vyskúšať najprv na malej nenápadnej časti.

Fóliované a laminované dvere môžete čistiť veľmi mierne navlhčenými handričkami (odporúčam používať rozstrekovač na navlhčenie handričky). Môžete ich veľmi jemne navlhčiť v čistej vode alebo vode s prísadou neagresívneho saponátu, ktorý neobsahuje organické rozpúšťadlá alebo žieraviny.

- Ako mám robiť údržbu dverí?

Závesy dverí je vhodné raz ročne premazať aby sa zabránilo vŕzganiu a opotrebovaniu závesov. Niektoré typy závesov nie je nutné mazať (s teflónovou vložkou). Pri premazávaní dbajte na to, aby ste vazelínou nezašpinili samotné dvere alebo zárubňu. Ak sa tak stalo, povrch ihneď očistite a preleštite doporučenými prostriedkami. Škrabance povrchu sa opravujú špeciálnymi fixkami, hlbšie poškodenia povrchu špeciálnymi farebnými voskami.

- Vŕzgajú mi kľučky...

Najčastejšie dochádza k vŕzganiu kľučiek na vratnej pružine schovanej pod štítkom. Je nutné kľučku aj so štítkom (rozetami) demontovať. Následne kvapnúť 2-3 kvapky silikónového oleja na pružinu z oboch strán a kovanie opäť namontovať. Zriedkavejšie vŕzga styk kľučky a štítku, tam stačí kvapka silikónového oleja bez nutnosti demontáže kovania.

- Dobrý deň p. Horváth, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor, posielam foto poškodených dverí, čo si Vy myslíte,čo je príčina prehnutia dverí? Ďakujem veľmi pekne

Dvere boli vystavené pri maľovaní priestorov nedbanlivému zaobchádzaniu, sú zastriekané farbou je možné, že boli vystavené dlhšie veľkej vlhkosti.Ten ohyb je len na strane polodrážky a jeho os je približne v osi kľučky.

Záver: Kľučky sú zrejme namontované len na bežné skrutky a nie skrz dvere, skrutky sú namontované krivo, bez predvŕtania a k ohybu došlo pravdepodobne mechanickým napätím spôsobeným skrutkami ktorých konce sú opreté o zámok. Odporúčam skontrolovať či je to tak a ak áno, tak premontovať kľučky skrutkami skrz dvere, tak ako sa to má.

- Dobrý . Poprosila by som Vás o radu . Syn si objednal dvere ktoré mu doniesli na stavbu a zavesili mu ich do velkých otvorov Jedná sa o dvere bezfalcové z drevohlinikovov lištou . Tieto dvere boli na vystave v Nitre a tam sa mu zapačili . Nakolko sa mu nezdá tato hliniková lista . Na vystave bola inakšej kvality . Dvere maju medzi zarubnov a dverani vôlu3,5 az 4,5 cm . Nie su v rovine zo zárubnov.Takto tieto dvere nevyzerali na vystave to mozem potvrdiť aj ja , Pilili mu z tychto obloziek lebo ten co bol merať zle to zameral , Poprosim Vás co máme z tymto robiť mne sa vidi že tu ide o zavadzanie zakaznika . Ďakujem.

1. K hliníkovej lište sa neviem vyjadriť, lebo ste neposlali fotografie a nevidel som čo bolo vystavené. U nás dodržiavame súlad predávaných dverí a vystavených vzoriek.

2. Bezfalcové dvere sú háklivé na vyhotovenie a nastavenie. Lacné sú úplne zlé, podľa vašich problémov to vyzerá na lacnejšiu výrobu. Podrobnosti sa dočítate tu.

3. Otvory máte mať urobené podľa typu dverí čo ste si objednali, vyzerá to na zlú komunikáciu pri predaji a zameraní. Je úplne nevhodný taký prístup, že sa dvere vyrábajú podľa otvorov aké zanechali murári! To je až posledná, výnimočne používaná možnosť.

4. Pri odovzdaní práce ste mali dostať odovzdávací protokol. Tam treba vyznačiť svoje výhrady a majú opraviť to čo nie je v zmysle noriem a zvyklostí. Ak ste podpísali protokol že je to bez závad, tak je to v zmysle zákona bez závad. Ak vám protokol nedali, tak reklamujte, ale musíte presne formulovať čo, a prečo reklamujete. U nás máme vypracovaný pomerne zložitý systém papierovania od návodu na otvory, cez popis výrobkov, návody, zmluvy až po odovzdávacie protokoly čo nám zabezpečuje dostatočné informovanie zákazníka a vyhnutie sa nedorozumeniam. Preto sa podobné problémy u nás nevyskytujú.

- Akú majú dvere hmotnosť?

Typ dverí
600 mm
700 mm
800 mm
900 mm
Plné hladké, voštinové
13 kg
14,5 kg
16 kg
17 kg
Hladké – sklo 1/3
15 kg
17 kg
18,5 kg
20 kg
Hladké – sklo 2/3
16 kg
18 kg
20 kg
22 kg
Plné hladké protipož.
22 kg
26 kg
29 kg
36 kg
Mazonitové, Claudius
17 kg
19 kg
21 kg
23 kg
Mazonitové, Socrates
19 kg
21 kg
23 kg
26 kg
Mazonitové,Octavianus
22 kg
25 kg
28 kg
31 kg
Mazonitové, protipožiarne
32 kg
37 kg
42 kg
47 kg

- ... ci je moznost vyrobit protihlukove posuvne interiérove dvere?

Vnútorné posuvné protihlukové dvere sa nevyrábajú z dôvodu konštrukčnej obtiažnosti utesnenia. Posuvné dvere netesnia a to je ťažko prekonateľný problém. Možnosti sú dve, použiť bežné otočné dvere, alebo použiť vonkajšie posuvné dvere, ktoré majú tento problém vyriešený zložitým (a drahým) kovaním. Treba použiť ale kovanie pri ktorom nemá zárubňa dole zvýšenú časť (ako na terasových alebo balkónových dverách), napr. HS portál. Avšak vzhľadom na cenu ide skôr len o teoretickú možnosť.