Dvere lamelové, zhrňovacie

Použitie:
Lamelové zhrňovacie (zalamovacie) dvere sú určené pre použitie vo vnútorných priestoroch. Sú vhodnou alternatívou ku klasickým dverám na miestach s nedostatkom priestoru, pretože zaberajú len minimálnu plochu. Dajú sa využiť aj ako praktický predeľovací prvok.
▼ Podrobnejšie  nižšie ▼

Viac detailov

Charakteristika
Lamelové dvere sa skladajú z jednotlivých lamiel vzájomne pospájaných lištami. Lamely sú v hornej časti vybavené jazdcami, ktoré sa pohybujú v hornom nosnom profile. Súčasťou dverí je vždy vrchný vodiaci profil s úchytkami a dve bočné "rámové" lišty (profily). Spodný je na požiadanie (používa sa len veľmi zriedkavo).

Lamelové, zhrňovacie dvere

Rozmiestnenie okienok na lamelových dverách

Dvere sa vyrábajú ako jednokrídlové alebo dvojkrídlové. Na požiadanie je možné osadiť do dverí plastové okienka – max. štyri do jednej lamely (výnimočne päť). Lamely aj komponenty sú vyrobené zo stálofarebného plastu dobre odolávajúceho vlhkosti. Napriek tomu že táto konštrukcia "netesní", je útlm hluku pri použití týchto dverí až prekvapivo citeľný, ale je nižší ako pri bežných otočných dverách s tesnením. U nás sme používali takéto zhrňovacie dvere niekoľko rokov na zníženie hluku od frézky a pomohli nám vyriešiť náš vtedajší priestorový a hlukový problém.

Lamelové (harmonikové) dvere

Na obrázku je ukážka montáže zhrňovacích dverí do príliš vysokého otvoru (max. výška dverí je 2,5 metra). Dá sa pomôcť dreveným hranolom, ktorý hlavne pri veľkých dĺžkach zároveň môžete využiť na zrovnobežnenie s podlahou (na dlhých otvoroch býva rozdiel aj 20 mm). Medzeru medzi stenou a hranolom sme zamaskovali lištami - výsledok je výborný. Tieto dvere sme namontovali v budove štátneho úradu v Banskej Bystrici. Skúsenosť nám ukázala, že pri takomto riešení je vhodnejšie použiť hranoly z nadpájaného (lepeného) smreku kvôli tvarovej stálosti. Náter odporúčame matný. Hranol z nelepeného masívu sa môže na dlhších vzdialenostiach ohnúť a následne hrozí šúchanie lamelových dverí o podlahu (nutnosť skrátenia lamiel). Lamelové dvere LUX. Plastové lamelové dvere v imitácií dreva. K dispozícii je viac dekorov (imitácií dreva). Dovieranie dverí je riešené na magnet. Súčasťou lamelových dverí je plastové držadlo vo farbe prispôsobenej farbe lamiel (nie totožnej) alebo kovová guľa. Je možné za príplatok objednať kovové držadlá v niekoľkých odtieňoch z eloxovaného hliníka. Dvere sa dajú vybaviť plastovými okienkami. Čím viac okienok, tým je vyššia cena. Dvere sú vyrábané z talianskych profilov.

Vzory na plastových zhrňovacích dverách

Lamelové dvere ŠTANDARD

Klasické vyhotovenie skladacích zhrňovacích dverí v dvoch farbách (biela a tmavohnedá). Dovieranie lamelových dverí je riešené magneticky. Súčasťou je plastové držadlo. Dvere sa dajú "preskliť" plastovými okienkami.

Farby zhrňovacích dverí Štandard

Technické informácie:
 • Ak máte šírku stavebného otvoru 870, svetlý otvor bude takmer 700mm. Ak máte šírku stavebného otvoru 990 mm, svetlá šírka bude cca 820 mm. Vrchné vedenie uberá z výšky 30 mm. Výška dverí sa robí na mieru ( v istom rozsahu) a táto úprava zhrňovacích dverí je v cene. Šírka závisí od počtu lamiel, lamely nie je možné upravovať. Obyčajne sú mierne zvlnené. Pokiaľ je požiadavka na úplné vyrovnanie lamelových dverí, je treba upraviť otvor na potrebnú širku ktorá je pri jednostranne otváravých dverách rovná miere v cenníku "širka do".
 • Pokiaľ dvere chcete namontovať do pôvodnej kovovej zárubne, je výhodná montáž rámu do poldrážky (rozšírené miesto na okraji zárubne) získate cca 3 cm na šírku a 1,5 na výšku. Na bokoch a nad zhrňovacími dverami je rám, v ktorom sa lamely pohybujú a do ktorého zapadajú pri uzatvorení.
 • Rozmer bočných profilov zhrňovacích dverí je 30x30 mm, rozmer horného vodiaceho profilu je 30x28 mm.
 • Je možné dvere dodať aj so spodným vedením (napr. ako dvierka na šachtu a pod.). Pre bežné dvere je riešenie so spodným vedením nevhodné.
 • Nad šírku 2,5 m pri jednokrídlových a 5 m pri dvojkrídlových lamelových dverách sa neposkytuje záruka, aj keď vyrobiť sa dajú. Profily je možné nadpájať a teoreticky vyrobiť ľubovoľnú šírku. Pri veľkých dĺžkach je vhodnejšie použiť gule, sú kovové (pevnejšie). Je tiež možné požiadať o hliníkové držadielka za príplatok.
 • Otváranie môže byť jednostranné, alebo obojstranné (ako opona). Orientácia otvárania jednostranne otváravých lamelových dverí sa určuje pri montáži, podľa toho ako sú otočené. Pre výrobu nie je údaj o smere otvárania potrebný.
 • Zhrňovacie dvere môžu byť plné, alebo s "presklením". Presklenie môže byť číre priesvitné alebo dymové, v jednom rade, v dvoch, troch alebo štyroch. Môže byť tiež v zvislom páse, šachovnicovo alebo podľa nákresu. Na výber sú dve presklenia, zadať so môžete aj farbu rámčeka okolo skla zo štyroch farieb.
 • Naše lamelové dvere majú ohybný spoj robený "na čap", takže sú dlhodobo funkčné (stačí raz za čas kvapnúť silikónový olej). Táto konštrukcia je podstatne iná ako na dverách kde je ohybný spoj robený ohybnosťou spojovacieho materiálu - koženka, tenký plast. Taký spoj môže byť aj po veľmi krátkom čase natrhnutý a dvere poškodené.
 • Okienka sú v štyroch vyhotoveniach. Vonkajší rozmer okienka je 67 mm x 310 mm.

Nekvalitný spoj na zhrňovacích dverách.
Spájanie lamiel len ohybným materiálom (nízka životnosť)
Kvalitný spoj lamiel na zhrňovacích dverách
Kvalitný spoj lamiel - čapom (dlhá životnosť). Aby bolo spoj vidieť, demontovali sme pred fotením vrchné krytky z lamiel.

Medzi našimi zhrňovacími dverami a dverami z reťazcov je päť najpodstatnejších rozdielov:

 • naše majú kvalitný spoj medzi lamelami ktorý vydrží roky
 • sú výškove vyrobené na vašu mieru (nemusíte ich pri montáži skracovať čo je významné uľahčenie montáže)
 • môžete ich mať aj vo veľkých šírkach, napr. 2,5 m
 • môžu mať presklenie podľa vášho zadania (jeden, dva , tri rady, šachovnicovo, alebo len zvislý pás....)
 • je možné zakúpiť náhradné diely, napr. držadlo a podobne
.

Keďže sú tieto zhrňovacie dvere vyrábané na mieru, nepredávame ich pomocou internetovej predajne, ale musíte sa s nami spojiť elektronickou poštou, alebo telefonicky alebo osobne. Vypracujeme presné zadanie, podľa ktorého sa dvere vyrobia. Ak si objednávate zhrňovacie dvere s dodaním, je nutné aby ste zadali mimo mena a adresy aj adresu dodania pokiaľ je iná a telefonické číslo, aby sa s vami mohli spojiť pracovníci prepravnej služby.

Farby podľa vzorkovníkov odporúčané k lamelovým dverám

    Farba okolitých konštrukcií
Dekor lamelových dverí držadlá, rámčeky RAL NCS
NOVA 118 - biela biele RAL 9003 S1002-R50B
NOVA 124 - hnedá hnedé RAL 3009 S7020-Y80R
L 129 - sv. orech béžové RAL 1011 S2040-Y20R
L 134 - dub béžové RAL 7034 S3030-Y20R
L 100 - borovica béžové RAL 1002 S1030-Y10R
L 123 - tm. orech hnedé RAL 8011 S7020-Y50R
L 136 -  breza biele RAL 7035 S1502-R50B
L 140 - čerešňa čerešňové RAL 8001 S4550-Y40R
L 150 - buk béžové RAL 1011 S3030-Y30R
L 124 - mahagón čerešňové RAL 8007 S6030-Y60R

Odtiene podľa RAL sú menej presné (menší výber).

V prípade, že máte možnosť pripraviť stavebný otvor na ľubovoľný rozmer, je výhodné (pri zavretí budú vystreté) použiť tieto rozmery pre jednostranne otváravé zhrňovacie dvere:

Šírka stav. otvoru Šírka priechodzia (cca) Výška stav. otvoru Výška priechodzia
740 mm 557 mm 2010 mm 1980 mm
870 mm (max!) 637 mm 2010 mm 1980 mm
990 mm 757 mm 2010 mm 1980 mm
1 120 mm (max!) 887 mm 2010 mm 1980 mm
1 240 mm 1 007 mm 2010 mm 1980 mm
1 370 mm (max!) 1 087 mm 2010 mm 1980 mm

Zameranie:

 • Zameranie šírky stavebného otvoru nie je kritické, stačí zmerať šírku hore a dole a zadať väčší rozmer. Zadaný rozmer je výrobný rozmer a je to vonkajšia šírka dverí aj s bočnými lištami, je to zároveň dĺžka vodiaceho profilu. Pri montáži je možné vrchný vodiaci profil skrátiť. K zadaniu zhrňovacích dverí do výroby sa neodpočítavajú bočné lišty (pýtalo sa na to niekoľko ľudí).
 • Zameranie výšky je nutné urobiť presne. Zmerajte výšku najmenej v troch miestach a od najmenšej odpočítajte cca 7 až 10 mm ( na vôľu nad podlahou). Ak sa bude montovať aj spodné vedenie (veľmi zriedkavá varianta) neodpočítava sa nič. Ak nepoužijete náš formulár, tak pri zadávaní rozmerov vždy napíšte, či ide o rozmery stavebného otvoru alebo výrobné rozmery (po odpočítaní spodnej medzery) lamelových dverí.
 • K správnemu zameraniu vám pomôže zameriavací formulár, ktorý nájdete na tejto stránke. Pre menej zdatných môžeme urobiť zameranie my, ako platenú službu (sme z Banskej Bystrice - zameranie na väčšie vzdialenosti je pomerne drahé).

Obrázkové referencie namontovaných dverí:
Cenník:

Podrobnosti a pomôcky

Výhody:
- nízka cena
- dlhodobá životnosť dverí
- použitie aj v stiesnených priestoroch
- použiteľné aj v širších otvoroch
Nevýhody/obmedzenia/upozornenia:
- max. výška do 2,5 m
Termín dodania:
9 až 14 prac. dní. Dvere je možné zakúpiť bez montáže alebo aj s montážou. Zhrňovacie dvere bežne dodávame na objednávky cez internet, dopravu zabezpečujeme pomocou prepravnej služby. Pred výrobou je nutná úhrada, dvere sú vyrábané na objednávku a pri neprevzatí sú nepoužiteľné na inú objednávku.
Pomôcky:

Písomné otázky a objednávky posielajte na apex(zavináč)stavebna.sk
Telefonické otázky: 0908 / 274 124

Štítky:
dvere zhrňovacie výroba, lamelové dvere cenník, zhrňovacie koženkové dvere, zhrňovacie lamelové dvere, zaťahovacie dvere cena, zaťahovacie dvere na mieru, harmonikové dvere biele, skladacie dvere, lacné dvere

Ďalšie produkty v rovnakej kategórii: (9)